استخوانها و سلامت حیوانات

استخوانها در حیوانات مهره دار چارچوب یا اسکلت بدن را می سازند این اسکلت به هر حیوانی کمک می کند فرم بدنی خاص خودش را داشته باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تعداد استخوانها یک سگ 319 عدد است ( فکر کنید یک دامپزشک باید اسم استخوانها، نام زوئد روی استخوان و تفاوت استخوانهای هر حیوان را بداند). استخوانها بدن تشکیل شده است از استخوانها طویل مانند استخوان ران، استخوان بازو. استخوانهای پهن مانند لگن. استخوانهای کوتاه مانند استخوانهای مچ دست و پا. استخوانهای سیزاموئید که در مفاصل قرار دارند. استخوانهای بی قاعده مانند مهره ها.

 

کار استخوانها:

حرکت کردن شکل استخوانها به بدن حیوان کمک می کند تا حرکت مناسب را داشته باشد.

تامین ایمنی برای بدن در برابر بیماریها و عفونتها. مغز استخوان این ایمنی را ایجاد می کند.

ذخیره مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر و چربی ها.

اختلالات استخوانی: سبب لنگش یا تغییر شکل استخوان می شوند. این اختلاالات می تواند به دلیل ارثی، عفونی، متابولیکی، ضربه، التهاب یا سرطان باشد. این اختلالات می تواند بصورت hip dysplasia( سر استخوان ران داخل مفصل قرار نمی گیرد و سبب لنگش، درد و التهاب می شود)، دیسک بین مهرهای، patellar luxation، آرتریت و ...  باشد. البته بدنبال برخی اختلالات متابولیکی، عفونی، ضربه ای می تواند شکستگی در استخوانها رخ دهد شکستگی که بعلت تروما نباشد به آن شکستگی پاتولوژیک می گویند بدترین نوع شکستگی پاتولوژیک ناشی از تغذیه نامناسب است.

تغذیه مناسب سبب شکل گری صحیح اندامها می شود. استخوانها بغیر از اینکه به بدن فرم و قوام مناسب می دهند یکی از انبارهای مناسب برای ذخیره برخی عناصر معدنی و همچنین مغز استخوان یکی از جاهای بدن جهت خونسازی است. بنابراین سوء تغذیه علاوه بر برهم خوردن شکل ظاهری بدن مخاطرات دیگری را به همراه خواهد داشت. برخی از صاحبان حیوان خانگی تصور می کنند که اگر حیوانشان همه چیز بخورد دیگر مشکل سوء تغذیه نخواهد داشت اما این تصور غلط است جذب برخی از عناصر نیاز به نسبت مناسب عنصر دیگر در غذا دارد این نسبت را در بین کلسیم و فسفر مشاهده می کنیم. همچنین سگ و گربه حیوانات گوشتخوار هستند و در طبیعت خام خوار می باشند ولی بدلیل آلودگی انگلی و گاهی خطرات جبران ناپذیر حاصل از آن ما مجبور به پختن غذا هستیم. در زمان پختن برخی عناصر معدنی و بسیاری از ویتامینها از بین می روند بنابراین ملاحظه می نماید تغذیه با گوشت خالص هم نمی تواند حیوان شما را از سوءتغذیه ایمن نگهدارد.

اما چرا می گوئیم حیوانات خانگی که همه چیز می خورند باز مشکل دارند. دلیل آن این است غذای که ما در اختیار حیوان خانگی خود قرار می دهیم غذایی است که برای بدن ما بالانس شده است و ویتامینها، مواد معدنی، چربی، پروتئین و .... بدن ما را تامین می کند.

استخوانها نیاز مبرم به برخی عناصر دارند و شما این عناصر را فقط از طریق جیره مناسب می توانید در اختیار حیوانتان قرار دهید و این جیره تنها با غذای سگ تامین می شود.

تماس با ما

  • تهران، چهار راه پاسداران، خیابان دولت، کوچه خرداد، پلاک 18
  • تلفن: 02122570700
  • همراه: 09362650995
  • drzakerian@gmail.com
  • mjzakerian@gmail.com