خوکچه هندی

نام علمی این جانور Cavy است از گونه جوندگان و از خانواده caviidae می باشد.در انگلستان این حیوان را Guinea pigs می نامند. بر خلاف نام این حیوان هیچ قرابتی بین خوکچه هندی با خوک نیست همچنین خواستگاه اصلی این حیوان امریکای جنوبی و کوههای آند است و این حیوان هیچ ارتباطی با هند و گینه ندارد. قبایل امریکای جنوبی خوکچه هندی را بعنوان حیوان مقدس می شناختند و در مراسم مذهبی از گوشت این حیوان استفاده می کردند.

خوکچه های هندی حیوانات آرام هستند و بندرت گاز می گیرند، این خصلت سبب شده تا  افراد بیشتری برای نگهداری خوکچه هندی بعنوان حیوان خانگی از خود تمایل نشان دهند خوکچه هندی براحتی در داخل یک آکواریم قرار می گیرد و فضای زیادی برای نگهداری نمی خواهد در طبیعت کلونی خوکچه هندی شامل یک نر و چند ماده است.

خوکچه هندی پاهای کوتاه، بدن قطور و دم بسیار کوتاه دارد و یک جفت پستان در ناحیه مغبنی دارد پاهای جلو خوکچه هندی چهار انگشت و پاهای عقب آن سه انگشت دارد.  خوکچه هندی همانند جوندگان دندانهای دارند که در تمام طول زندگیشان رشد می کنند فرمول دندانی خوکچه هندی در هر نیم فک بصورت دندان پیش 1/1، دندان  نیش0/0، دندان پیش آسیا 1/1، و دندان آسبا 3/3 است. 

خوکچه های هندی سکوم وسیعی دارند و در داخل این سکوم باکتریای زیادی رشد می کنند بنابراین در درمان آنتی بیوتیکی ابن نژاد باید تدابیر لازم را اندیشید.

جنس نر خوکچه هندی بیضه های آنها داخل محوطه مغابنی قرار دارد و جنس نر دارای استخوان os penis است، در خوکچه هندی ماده دارای دو شاخ رحم و یک گردن رحم است. شکل خارجی دستگاه تناسلی در ماده ها به شکل Y و در نر به صورت گرد است.

خوکچه هندی بین 5 تا 7 سال عمر می کند اما برخی منابع بالای 8 سال را ذکر کرده اند وزن حیوان نر بین 900 تا 1200 گرم و در ماده 700 تا 900 گرم می رسد. خوکچه هندی در سن 45 تا 75 روزگی به بلوغ می رسد طول دوره فلحی حیوان 15 تا 17 روز است طول دوره بارداری 63  تا 68 روز است و در هر با باداری  2 تا 5 بچه بدنیا می آورند. بچه خوکچه های هندی بدنیا آمده دارای دندان، چشمهای نیمه باز، موهای نسبتا رشد کرده می باشند ماده ها 6 تا 28 ساعت بعد از زایمان می توانند آماده جفت گیری شوند تعداد تنفس خوکچه هندی 70 تا 130 در دقیقه  و تعداد ضربان قلب حیوان 230 تا 300 در دقیقه است دمای بدن خوکچه هندی بین 37 تا 39 درجه سانتی گراد است.

تغذیه خوکچه هندی:

غذای خوکچه هندی شامل سبزیجات تازه، میوه های تازه، علوفه خشبی و غذا ههای پلیت شده است خوکچه ها علاقه زیادی به یونجه دارند و بدنشان بدلیل اینکه قادر به ساختن ویتامین ث نیست تمایل زیادی به گوجه فرنگی دارند همچنین کرفس،اسفناج، هویج و سیب مورد علاقه خوکچه هندی است بدن خوکچه هندی قادر به ساختن ویتامین ث نیست

بیماری های خوکچه هندی:

استرس، فاکتورهای مهم برای ایجاد بیماری در خوکچه هندی است تغییرات غذایی، فقر غذایی، نگهداری تعداد زیادی خوکچه هندی در قفس و عدم تمییز کردن به موقع قفس سبب ایجاد استرس در حیوان می شود.

کمبود ویتامین ث Scurvy، خوکچه هندی را مبتلا به بیماری عضلانی اسکلتی، بی حالی، بی اشتهایی و درد مفاصل می کند.

بیماری دستگاه تنفسی باکتریایی مانند بوردوتلا برونچی سپتیکا، استافوکوکوس پونومنیا در خوکچه هندی شایع است.

باکتری سالمونلا در خوکچه هندی سبب ایجاد از دست دادن مو، کاهش وزن، بی حالی و اسهال می شود.

آبسه های گره های لنفاوی یا التهاب آن در ناحیه گردن بواسطه استربتوباسیلوز و استربتوکوکوس ایجاد می شود.

بستر های سیمی سبب ایجاد پودودرماتیت انگشتی در خوکچه هندی می شود. ذر این حالت سطح پا تحریک پذیر ، نازک و زخم می شود.

مسمومیت با آنتی بیوتیک: خوکچه هندی و همسترها نسبت به مسمومیت با آنتی بیوتیک حساس هستندمصرف بیش از اندازه آنتی بیوتیک سبب رشد clostridium difficile  و در نهایت سبب enterocolitis اسهال و مرگ می شود

Conjunctivitis بشتر در اثر کلامیدیاپسیتیکا ایجاد می شوند هرچند استرپ، استاف، سالمونلا هم در ایجاد بیماری نقش دارند.

تماس با ما

  • تهران، چهار راه پاسداران، خیابان دولت، کوچه خرداد، پلاک 18
  • تلفن: 02122570700
  • همراه: 09362650995
  • drzakerian@gmail.com
  • mjzakerian@gmail.com