ابولا بیماری کشنده در کمین افراد

ابولا بیماری ویروسی از نوع DNA ویروس است که نخستین بار در سال 1976 این ویروس شناخته شد در آن سال از هر ده نفر مبتلا به این ویروس 9 نفر جان سپردند. نام ابولا از رودخانه ای در کشور کنگو گرفته شده است و تشابه ویروس ابولا با ویروس ماربورگ بسیار است جالبتر اینکه ابولا همانند ماربورگ از میمونها به انسان سرایت می کند.

انتشار این ویروس در پستانداران از جمله میمون، خوک و انسان دیده شده است اما انتقال بیماری توسط گوشتخوارانی مانند سگ و گربه گزارش نشده است. ویروس از طریق خون به ارگانهای دیگر مانند کبد، سیستم لمفوتیک، کلیه، تخمدانو بیضه ها رفته و به آنها آسیب می رساند.

این ویروس از زمانی که وارد بدن می شود به مدت 4 تا 16 روز ممکن است علائمی را نشان ندهد که در اصطلاح علمی یه آن دوره کمون می گویند. علائم بمیاری ناگهانی است و با سردرد، بی اشتهایی، درد ماهیچه، ریزش بزاق، تهوع، گلو درد، درد معده و اسهال همراه است خون ریزی از قسمتهای مختلف دستگاه گورش، ریه و لثه ها از روز 5 تا 7 مشاهده می شود. و بین 7 تا 16 روز از نشان دادن علائم بیماری مرگ رخ می دهد.

انتقال بیماری از طریق خوک و میمون به انسان گزارش شده است و انتقال از طریق انسان به انسان از طریق تماس با فرد آلوده مشاهده شده است.

برای بیماری ابولا متاسفانه داروی مناسبی که بتواند ویروس را از بین ببرد تا حال حاضر وجود ندارد و تا کنون واکسنی بر علیه بیماری ساخته نشده است و تنها درمانهای حمایتی شامل سرم تراپی و انتی بیوتیک تراپی جهت جلوگیری از هجوم عوامل ثانویه انجام می شود.

تماس با ما

  • تهران، چهار راه پاسداران، خیابان دولت، کوچه خرداد، پلاک 18
  • تلفن: 02122570700
  • همراه: 09362650995
  • drzakerian@gmail.com
  • mjzakerian@gmail.com