معرفی سگهای شیتزو

نوشته شده توسط چهارشنبه, 29 آبان 1392 08:27

شیتزو Shih Tzu یک کلمه چینی است به معنی سگی که شبیه شیر می باشد دلیل انتخاب این اسم بخاطر حالت موهای این نژاد است. همانطور که عنوان شد خاستگاه این نژاد از تبت است از مخلوط شدن و اصلاح نژاد سگ تبتی با پیکینیز این نژاد به وجود آمده است.
وزن این نژاد بین 4 تا 7 کیلو گرم است شیتزو از گروه سگهای عروسکی با موهای بلند و به رنگهای مختلف است به علت موهای بلند، این نژاد نیاز به  حمام کردن ماهانه و مراقبت روزانه از موها دارد، همچنین موهای دور چشم باید به صورت مرتب کوتاه شوند.
در مورد آموزش این نژاد باید از زمان تولگی یه تربیت حیوان پرداخت در مسایل آموزشی شیتزو خود سر و کله شق است بنابراین صاحب حیوان صبر و پشتکار باید از خود نشان دهد.
از لحاظ خلق و خوی سگی نجیب، باوفا و مغرور است، این نژاد دوستدار کودکان است و ارتباط آن با حیوانات دیگر مناسب است، این نژاد قادر به زندگی در آپارتمان است و عاشق هوای معتدل است از خصوصیت بارز این نژاد عدم پارس کردن زیاد است.


معرفی سگهای داشهوند

نوشته شده توسط چهارشنبه, 29 آبان 1392 08:31

داشهوند Dachshund یا داکل به سگهای با بدن کشیده و پاهای کوتاه ( البته در برخی از نوع این سگها تقریبا کوتاه است ) که در ایران بیشتر به نام سگ سوسیسی شکل معروف است گفته می شود. این نژاد دارای سه نوع یا تیپ می باشد. 1- مو کوتاه 2- مو بلند 3- مو مجعهد که هر کدام از این سه تیپ خود سه اندازه مختلف دارند.
 داشهوند علاوه بر اینکه سگی دراز و پا کوتاه است، سگی به نسبت چثه خود قوی و عضلانی است، راه رفتن داشهوندها با غرو خاص خود همراه است این نژاد سری کشیده و جمجمه ای تا اندازه ای محدب دارد، ابرو حالت کمانی و بیرون آمده، پوزه بلند، چشم تخم مرغی شکل معمولا به رنگ سیاه، قرمز تیره و یا قهوهای تیره است.
 داکلها سگهای با هوش هستند، این سگها با نشاط، خونگرم و بی باک می باشند. از دیگر خصوصیات این نژاد: بی باکی، سر سختی و اغلب عجول بودن است. با وجود اینکه جثه کوچک دارند ولی شجاع، بدجنس و خیلی ناقلا هستند. داشهوندها به خانواده خود بسیار علاقمند هستند، این سگها برای سفر مناسب و ارتباط آنها با پیران و کودکان بسیار مناسب است.
 سه تیپ مو کوتاه، مو بلند و مو مجعهد دارای سه اندازه از نظر قد و وزن می باشند.
1-  طبیعی normal یا استاندارد: قد 35 تا 45 cm و وزن تا 9 کیلو گرم.
2-  مینیاتور miniature یا کوتوله: قد 35 cm  و وزن 4 کیلو گرم.
3-  عروسکی Toy یا خرگوشی: قد 30 cm  و وزن 5/3 کیلو گرم.
 این نژاد از نظر بیماری مستعد دیسک بین مهرهای، مشکلات قلبی و مجاری ادراری است. این نژاد تمایل به چاق شدن و تنبلی دارد، طول عمر داشهوند بین 12 تا 15 سال است.

معرفی سگهای آفن پینچر

نوشته شده توسط یکشنبه, 23 خرداد 775 00:00

 Affenpinscher
 این نژاد از گروه سگهای عروسکی، پشمالو با موهای مجعد و نچندان بلنداست، خاستگاه این نژاد از آلمان می باشد و لغت آفن پینچر به معنی تریر شبیه میمون (monkey-like terrier)  است، فرانسوی ها به این نژاد بچه شیطان سیبلو (diablotin moustachu)  می گویند.
 رنگ این نژاد اغلب مشکی است ولی رنگهای دیگر بخصوص خاکستری نیز در این نژاد دیده می شود، آفن پینچر سگ باهوش، آرام ، کنجکاو و روابط خوبی با بچه ها و دیگر حیوانات دارد.
 این نژاد احتیاج به برس و شانه هفته ای سه بار و مراقبت مرتب از گوش، ناخن و دندانها دارد.
 از نظر بیماری این نژاد مستعد بیماری دندانی و عفونت چشم است بنابراین توسعه می شود در معاینه مرتب فصلی وضعیت دندان و کوتاه کردن موهای دور چشم توسط دامپزشک صورت گیرد.
  طول زندگی این نژاد 10 تا 12 سال است. دوستانی که از این نژاد نگهداری می کنند در نظر داشته باشند که این نژاد احتیاج زیاد به ورزش کردن ندارد با این وجود آفن پینچر علاقه شدید به بازی کردن دارد و ممکن است ساعتها به بازی کردن ادامه دهد.
 

بیماری پسیتاکوزیس

نوشته شده توسط چهارشنبه, 29 آبان 1392 08:40

پسیتاکوزیس بیماری که طوطیان می توانند به ارمغان بیاورند در جهان بیماری های گوناگونی وجود دارند که برخی از آنها جزء بیماریهای مشترک انسان و دام می باشند، آشنا شدن و شناخت این بیماریها به معنای کشتن حیوانات آلوده نیست بلکه شیوهای به کنترل در آوردن و برخورد صحیح با حیوانات آلوده است.  بیماری پسیتاکوزیس نیز در شمار بیماریهای مشترک قرار می گیرد، پسیتاکوزیس بیماری است که خانواده طوطی سانان ( کاسکو، طوطی سبز، مرع عشق و ... ) را درگیر می کند در صورتی که این بیماری کبوتر را مبتلا کند به آن اورنیتوز گویند. عامل بیماری تک یاخته ای است. در سال 1893 بیماری پسیتاکوز شیوع گسترده ای پیدا کرد در آن سال عامل بیماری را به غلط باکتری از جنس سالمونلا تشخیص دادند در سال 1930 بیماری پسیتاکوزیس شیوع دوباره با گستردگی در اروپا و امریکا پیدا کرد در آن سال تشخیص داده شد که عامل بیماری تک یاخته است. همانطور که گفته شد بیماری در طوطی سانان دیده می شود، کبوتر نیز از دیگر حیوانات مستعد ابتلا به بیماری است، بیماری از طریق این دو پرنده می تواند به دیگر پرندگان انتقال پیدا کند  انسان نیز  در صورت تماس با عامل پسیتاکوزیس می تواند به این بیماری مبتلا شود. بیماری پسیتاکوزیس از طریق تماس با مدفوع آلوده پرندگان مبتلا، هوا و حشرات  قابل انتقال به انسان است، خوشبختانه بیماری از طریق تخم،  قابل انتقال به انسان نیست.بیماری پسیتاکوزیس در حال حاضر بیشتر بومی مناطقی همچون: جنوب شرقی آسیا بخشهای از جنگلهای افریقا و امریکا است، این مناطق در واقع زیستگاه طبیعی طوطیان می باشد.
نشانه های بیماری در پرنده و انسان: پرنده غذا نمی خورد، پرها در اثر اسهال سبز رنگ است، ترشحات مخاطی در بینی و چشم پرنده دیده می شود، با افزایش ترشحات، چشم بسته شده و در نهایت پرنده بینایی خود را از دست می دهد.پسیتاکوزیس دستگاه تنفسی طوطیان را کاملا در گیر می کند.زمانی که انسان به عامل بیماری پسیتاکوزیس آلوده می شود علایمی نشان نمی دهد  از زمان ابتلا تا بروز علایم بیماری پسیتاکوزیس در انسان حداقل دو هفته زمان لازم است علایم اولیه شامل لرز، ضعف  و سردرد است  فرد بیمار تک سرفه  دارد.در صورت حاد شدن بیماری پسیتاکوزیس در انسان علایم استفراغ، اسهال یا یبوست، افسردگی، بزرگ شدن کبد دیده می شود.تشخیص بیماری تنها توسط دامپزشک در مورد پرندگان و پزشک در مورد انسان انجام می شود.
نکاتی چند برای افرادی که  با پرندها کار می کنند : 1-     هیچگاه پرنده خود را از پرنده فروشی های کثیف  و غیره بهداشتی تهیه نکنند.2-     در صورتی که پرنده انها از کشورهای که ببیماری پسیتاکوزیس در آن وجود دارد تهیه می کنند حتما قبل از ورود پرنده به خانه، توسط دکتر دامپزشک معاینه شود.3-     افرادی که در مزارعه پرورش و یا کشتار گاه طیور کار می کنند حتما از ماسک و دستکش استفاده نمایند.4-     در صورت بروز علایم بیماری در پرنده به هیچ هنوان خود درمانی برای طوطی سانان انجام ندهند و پرنده خود را به نزدیکترین کلینیک دامپزشکی محل اقامت خود ببرند.آنچه در مورد بیماری پسیتاکوزیس طوطیان قابل گفتن است این است که بیماری خوشبختانه جزء بیماریهای بومی منطقه خاورمیانه نیست و موارد ابتلا به این بیماری در کشور ما تا کنون به صورت رسمی گزارش نشده است.

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729546
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3085
3546
10277
688189
98547
66004
729546

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت