درباره سگها

چهارشنبه, 29 آبان 1392 08:54 نوشته شده توسط 

تهیه حیوان خانگی از نوع سگ
سگها از زمان پیدایش انسان تا کنون مورد توجه انسانها بوده اند انسانهای اولیه به وضوع فهمیدن، سگ بهترین حیوان و مونس خوبی می تواند باشد وفا داری پیش از اندازه سگ و محافظت از صاحب خود زبانزد خاص و عام است اما اعتقادات و باورهای مذهبی که بعضا در برخی زمینه ها همراه با روایتهای نادرست می باشد این حیوان وفا دار را در کشورهای مسلمان با مشکل مواجه کرده است. افرادی که خواهان این گروه حیوانی هستند باید شرایط نگهداری این موجود دوست داشتنی را داشته باشند
سگها موجودات بسیار اجتماعی هستند بغییر از تعداد محدودی از نژادهای سگهای نگهبان و شکار، بقیه نژادهای سگ همزیستی با دیگر سگها و انسان را از تنها زیستن ترجیع می دهند.
شما که علاقمند به نگهداری سگ هستید باید در نظر داشته باشید زمان کافی برای رسیدگی به سگ خود داشته باشید در پاسخ به توجه شما سگ هم از خود واکنشهایی را نشان می دهد که شاید شما از صمیمی ترین دوستان خود ندیده باشید.
علاوه بر زمان کافی شما باید محیط مناسب برای نگهداری سگ داشته باشید. برای مثال نگهداری نژاد روتفایلر در یک مجتمع مسکونی هم می تواند برای شما دردسر ساز باشد و هم نارضایتی دیگر همسایگان را ایجاد کند. همچنین بعلت ذهنیت منفی که از کودکی در برخی افراد در مورد سگها ایجاد شده توصیه می شود که تمام افرادی که شما با آنها زندگی می کنید علاقمند به نگهداری سگ باشند. از همه مهمتر مشاوره قبل از خرید با دامپزشک است تا شما را با نژادهای مختلف سگ، شیوه های تربیتی، شیوه های درمانهای پیشگیرانه، نحوه و نوع تغذیه و رفتارهای این موجود وفا دار و دوست داشتنی آشنا کند تا بهتر بتوانید خود را ارزیابی کنید که آیا می توانید از یک سگ بعنوان حیوان خانگی نگهداری کنید با خیر؟
اما نژاد های سگ بسیار متنوع است که در ادامه اشاره مختصری به گروها و برخی نژادها می کنم
1-    گروه سگها ورزشی (sport): همانطور که از نام این گروه مشخص است این سگها برای شکار پرورش یافته اند از خصوصیات بارز این گروه شیوه ایستادن به سمت شکار مانند یک اسلحه ای است که به سمت شکار نشانه می رود. از نژادهای معروف این گروه می توان به پوینتر، گلدن روتریور، لابرادور روترویور، سیترها،کاکر اسپاینل و ....
گلدن رتریور: این نژاد در سال 1800 میلادی در کشور انگلستان بوجود آمد گلدن نیاز به فعالیت روزانه دارد بسیار مهربان و بازی گوش است همچنین این نژاد مستعد سرطان، در رفتگی مفصل رانی، آلرژی و غیره است.
کاکر اسپاینل: سگی بین 10 تا 15 کیلو وزن دارد بسیار باهوش و بسیار اکتیو است بیماری گوش در این نژاد بسیار شایع است.
2-    گروه سگهای هوند: از قدیمی ترین گروه سگها است عمدترین سگهای این گروه سگهای شکار هستند. سگها های گروه هوند فعال، پارس کننده های قوی و سایز های مختلفی دارند. از سگها این گروه می توان: افغان هوند، باست هوند، بیگل، بُرزوی، داشهوند، سالوکی و ... را می توان نام برد
بُرزوی: خاستگاه اصلی این سگ از روسیه است اما این سگ در ایران هم دیده می شود سگ شکار است و مناسب نگهبانی است.
سالوکی: سگ صد در صد اصیل ایرانی است اما متاسفانه بدلیل عدم کار کردن روی این نژاد و مسائل مذهبی در حال حاضر کتابهای جدید نام ایران را حذف کرده اند. در نقش برجستهای باستانی ایران عکس های از این نژاد دیده می شود حتی بازهم در بعضی کتابها این نژاد را با نام پرشین گری هوند می شناسند سالوکی نسبت به خانواده ای که با او زندگی می کند بسیار وفادار  است. رابطه اش با کودکان خوب است سگی بسیار باهوش، بسیار تیز و شکارچی مهاری است.
3-    گروه سگهای کاری: سگهای کاری سگها شجاع و عضلانی هستند  که برای حفاظت و محافظت سگهای مناسب می باشند از این سگها برای کشیدن سورتمه و گاری استفاده می شود هر چند در ایران بعنوان سگ خانگی نگهداری می شوند برخی سگهای این گروه شامل: آلاسکین مالاموت، باکسر، بول ماستیف، دوبرمن، گریت دین، کمودور، ماستیف، روتفایلر، سنت برنارد، ساموئید، هاسکی و ...  را  می توان نام برد.
آکیتا: سگی با خواستگاه کشور ژاپن است آکیتا نسبت به دیگر سگها حساس است نیاز به فعالیت بدنی روزانه دارد و دوست دارد در حیاط ژندگی کند مستعد پارگی رباط صلبیه است.
سنت برنارد: از سگهای دوره باستان و خواستگاه آن از سوئیس است وزن این سگ بین 80 تا 120 کیلو می رسد سگی بسیار مقاوم در برابر سرما است  در کشور سوئیس به این سگها آموزش می دادند تا افرادی که در کوههای برفی می ماندن را نجات دهد. وزن این نژاد به 80 تا 120 کیلو می رسد.
4-    گروه سگهای تریر:  این گروه شامل سگهای است که  تمایل به کشتن جوندگان و جانوران موذی دارند، تریر ها سگهای هستند که علاقه به حفر زمین دارند. از این گروه می توان: استرالین تریر، بول تریر، فاکس تریر، اسکاتیش تریر، اسکای تریر، وست هایلند وایت  تریر را نام برد.

5-    گروه سگهای عروسکی: این گروه سگها اندازه آنها کوچک است و بخاط سایز کوچک طرفداران فراوانی برای زندگی شهرنشنین دارند از این گروه می توان نژادهای : آفن پینچر، کاوالیری کینگ چالز اسپانیل، شی هوهوا، هاوانیز، ژابنیز چاین، مالتیس، مینیاتور پینچر، پاپیلون، پیکینیز، پومارانین، توی پودل، پاگ، شیتزو، یورکشایر تریر و ...  را نام برد.
6-    گروه سگهای غیر ورزشی: در این گرو ه نژادهای مختلف سگ دیده می شود که هر کدام خصوصیات خاص خودشان را دارنددر این گروهن از سگهای خانگی تا سگهای نگهبان یافت می شود برخی نژادهای این گروه شامل: بیچون فرایز، بول داگ، شارپی، چوچو، دالمیشن، لاهپسو، تیباتن اسپاینلو ...
7-    سگها گله: این سگها در جمع آوری و حرکت دادن سایر حیوانات مهارت دارند از این گروه می توان سگهای مانند: بلژین شیب داگ، بوردر کولی، ژمن شفرد، ولش گرگی و ... نام برد

خواندن 5449 بار
مدیر سایت

Aliquam erat volutpat. Proin euismod laoreet feugiat. In pharetra nulla ut ipsum sodales non tempus quam condimentum. Duis consequat sollicitudin sapien, sit amet ultricies est elementum ac. Aliquam erat volutpat. Phasellus in mollis augue.

وب سایت: www.youjoomla.com

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

559771
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
407
858
2619
551751
14224
21533
559771

آی‌پی شما: 54.227.17.101
آمار بازدیدکنندگان وب سایت