بیماری دیستمبر

دوشنبه, 04 آذر 1392 13:19 نوشته شده توسط 

دیستمبر
دیستمبر بیماری ویروسی از خانوداه پارامیکزوویریده و از جنس موربیلی ویروس است.
این ویروس در سگ سانان سبب بروز علایم بیماری می شود.
بیماری در هر سنی می تواند ایجاد شود ولی عموما توله ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار  می گیرند.
بعد از ورود ویروس عامل دیستمبر به بدن سگها، ماکروفاژهای بدن ویروس را به داخل گره های لنفاوی می برند، بعد از یک هفته گرههای لنفاوی آلوده شده و از آنجا به سایر نقاط بدن منتقل می شوند.
ارگانهای بدن که آلوده به این ویروس می شوند شامل گره های لنفاوی، اپیتلیوم سطحی دستگاه تنفس، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری، غدد درون و بیرون ریز، اعصاب پوست و سلولهای خاکستر و سفید مغز.
علائم بیماری
 اولین نشانهایی بیماری ایجاد تب است که معمولا سه تا شش روز بعد از ابتلا خود را نشان می دهد، برخی اوقات همراه با ایجاد تب بر روی پوست بدن بثورت پوستی ( جوش ها ) آشکار می شود. مرحله دوم تب با تر شحات از بینی و چشم همراه است.
 همراه با در گیری دستگاه گوارش بی اشتهایی، یبو ست و با اسهال، تهوع و در نهایت علائم تنفسی ظاهر می شود.
 نشانهایی عصبی شامل صرع، افسردگی، درد و انقباض ماهیچه ای، عدم تعادل( در اثر درگیری سلولهای خاکستری )، دور خود چرخیدن و غیره است.
در صورت هجوم ویروس به چشم سب آسیب به مرکز نوری چشم و شبکیه می شود.
هیپرکراتوز ( سخت شدن ) کف دست و پا و بینی از دیگر علائم بیماری است. در سگهای در حال رشد هایپر پلازی دندان نیز مشاهده می شود.
 درمان و پبشگیری:
 احتمال زنده بودن حیوان کمتر از 50 درصد است ولی در علم جدید توصیه به راحت کردن حیوانات مبتلا می شود تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.
هر چند ویروس در شرایط عادی توسط هوا رقیق می شود و خطر ابتلا به سایر حیوانات را کاهش می دهد ولی حیوان آلوده باید جدا از دیگر حیوانات نگهداری شوند و محیط توسط ضد غفونی کنند ها ضذ عفونی شود.
بهترین روش پیشگیری واکسیناسیون کردن توله ها در سن  45 روزگی و تکرار واکسن در دو نوبت به فاصله حداقل سه هفته  و بعد سالیانه می باشد.

خواندن 2162 بار آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 04 آذر 1392 13:19
مدیر سایت

Aliquam erat volutpat. Proin euismod laoreet feugiat. In pharetra nulla ut ipsum sodales non tempus quam condimentum. Duis consequat sollicitudin sapien, sit amet ultricies est elementum ac. Aliquam erat volutpat. Phasellus in mollis augue.

وب سایت: www.youjoomla.com

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729582
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3121
3546
10313
688189
98583
66004
729582

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت