آیا گربه ها بیماریزا هستند ؟

دوشنبه, 04 آذر 1392 13:18 نوشته شده توسط 

گربه های در لبه پیکان اتهام بیماریزا
بسیاری از مراجعه کنندگان به کلینیک گفتند موج جدید حملات بر علیه گربه های خانگی و خیابانی راه افتاده است. آیا به واقع گربه برای سلامت انسان خطرناک است یا خیر؟
گربه همانند هر حیوان دیگری دارای یک سری بیماریهای مشترک با انسان است. جالب است بدانید برای اولین بار مصریان باستان پی به ارزش گربه بردند و متوجه شدند با اهلی کردن این حیوان می توانند غذا های خود را راحتر در انبارها نگهداری کنند چونکه گربه ها موشهای را می گرفتند و می خوردندکه به غذاهای موجود در انبارها خسارت وارد می کردند. بدین گونه نگهداری گربه ها در تمام تمدنها رواج پیدا کرد و گربه ها حتی سر از خانه پدر بزرگهایمان در آوردند در آن زمان اکثر خانواده ها دارای دست کم سه بچه بودند و کسی گربه ها را متهم به نازایی نمی کرد.
با پیشرفت علم متوجه یک سری بیماریها شدند برای برخی واکسن ساخته شد برخی هم با دارو تحت کنترل در آمد و برای برخی هم راهکارهای کنترلی پیشنهاد شد. و بدین صورت گربه به عنوان حیوان خانگی مورد پذیرش خانواده ها و مورد تایید دامپزشکان و پزشکان غرب قرار گرفت.
بیماریهای که با واکسن کنترل می شود:
_ هاری، یک بیماری ویروسی است که در اکثر حیوانات می تواند موجب بیماری و در گیری سیتم عصبی و در نهایت مرگ شود اگر قرار باشد گربه ای مبتلا شود حتما باید توسط یک حیوان هار مورد گزش قرار گیرد. واکسن هاری در سن سه ماهگی به گربه تزریق می شود و سالی یک بار تکرار می شود. احتمال گزش گربه خانگی خیل کم است ولی با واکسیناسیون احتمال هاری به صفر می رسد.
_ کلسی ویروس، ویروسی است که تنها خانواده گربه سانان را مبتلا می کند بیشتر سیستم تنفسی و چشم گربه را درگیر می کند.
_رینو تراکئید، باز هم گربه سانان را مبتلا می کند و سیتم تفسی و بعد گوارش را درگیر می کند.
_ پن لوکوپنی، باز هم گربه سانان را مبتلا می کند ولی در انسان می تواند تب گذرا ایجاد کند که هیچ عوارض برای انسان ندارد.
بیماریهای که توسط دارو کنترل می شود:
بسیاری از انگلهای داخلی همانند کرمهای پهن ( تنیا )، کرم گرد ( آسکاریس ) و اکینوکوکوس ( عامل کیت هیداتیک ) توسط درمان انگلی کنترل می شوند.
بیماریهای که توسط راهکارهای کنترل می شود:
_ توکسوپلاسما، انگل تک یاخته ای است که در خانمها منجر به سقط جنین می شود، مخزن بیماری در واقع موش و پرندگان وحشی هستند و گربه با شکار اینها می توند مبتلا شود. راهکار کنترلی آن بسیار ساده است چون این تک یاخته ای باید در شرایط درجه حرارت مناسب، رطوبت، عدم نور و سه روز زمان قرا گیرد تا به انسان منتقل شود. روش کنترل برای گربه های که در خانه دستشویی می کنند استقاده از خاک گربه و دور ریختن هر شب مدفوع با زباله است.
_ بیماری های قارچی، عدم نگهداری حیوان در شرایط محیط گرم و مرطوب و شستشوی منظم ماهانه توسط شامپوی حیوانات.

اما تاجای که من بخاطر دارم درهیچ منبعی اشاره به اینکه موی گربه منجر به نازایی و یا سرطان شود نشده است. البته قابل ذکر است اگر انسانی روزانه صد گرم موی گربه را ببلعد در معده انسان انباشته شده و مشکل زا می شود که باز فکر کنم چنین انسانی بدون شک نیاز به مشاور روانشناس دارد

خواندن 2476 بار آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 04 آذر 1392 13:18
مدیر سایت

Aliquam erat volutpat. Proin euismod laoreet feugiat. In pharetra nulla ut ipsum sodales non tempus quam condimentum. Duis consequat sollicitudin sapien, sit amet ultricies est elementum ac. Aliquam erat volutpat. Phasellus in mollis augue.

وب سایت: www.youjoomla.com

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729468
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3007
3546
10199
688189
98469
66004
729468

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت