انگل داخلی:
به انگلی گفته می شود که در داخل بدن میزبان شروع به رشد می کند و از مواد غذایی میزبان جهت رشد و تکثیر خود استفاده می کند. این انگلها می توانند سالها بدون هیچ عوارضی در بدن میزبان به زندگی خود ادامه دهند و یا موجب عوارضی همانند: لاغری، خون ریزی در معده و روده، تهوع، استفراغ بهمراه خود انگل، کوری و در نهایت مرگ میزبان خود شوند.
انگلهای داخلی به زیر سلسله پریاختگان و تک یاختگان تقسیم می شوند.
زیر سلسله پریاختگان: شامل کرمهای پهن و کرمهای گرد است. کرمهای پهن شامل ترماتودها و سستودها است.
ترماتودها: در این گروه می توان فاسیولا و شیستوزوما را نام برد. فاسیولا میزبان آن بیشتر نشخوارکنندگان اهلی و وحشی است آلودگی در کبد گوسفند و گاو دیده می شود، انسان از طریق خوردن سبزی و آب، آلوده می شود. از علائم ابتلا به این بیماری در انسان نشانهای زردی است.
 شیستوزوما  از دیگر انگلهای این گروه است. این انگل چرخه زندگی طولانی دارد در محیط سرکر ( یکی از مراحل زندگی و تولید مثل انگل ) از طریق پوست و یا خوردن آب آلوده وارد بدن میزبان خود می شود. انسان میزبان اصلی شیستوزوما نمی باشد و بیشتر موارد ابتلا انسان از طریق پای برهنه در شالیزار می باشد.
سستودها: دیپلیدیوم، تنیاها و اکی نوکوکوس ها ( عامل کیست هیداتیک ) در این گروه قرار می گیرند. تنیا سبب آلودگی گوسفند، گاو، سگ و گربه و حتی انسان می شود، این انگل کرم کدو  نیز نامیده می شود. اکی نوکوکوس در روده باریک سگ و سگ سانان، روباه، جوندگان و گربه سانان می تواند زندگی کند در انسان اکی نوکوکوس سبب کیست هیداتیک می شود. در انتها یاد آور  می شوم درمانهای به موقع انگلی از بروز هر گونه بیماری در حیوانات و در نهایت انسان جلوگیری می کند. 


نماتودها یا کرمهای گرد:
از انگلهای بسیار شایع این گروه می توان Toxacara Canis و Toxacara Cati را نام برد، انتقال این انگلها به سگها و گربه ها در دوران جنینی از طریق بند ناف و در زمان تولگی از شیر و یا از طریق خوردن تخم به توله انتقال می یابد.
علایم بالینی شامل: لاغری، بی اشتهایی، کدرت و ژولیدگی موها، گاستروآنتریت، اتساع شکم، تهوع، اسهال،کم خونی، درد شکم و گاهی علایم عصبی دیده می شود.
انتقال توکساکارا از طریق خوردن خاک آلوده به تخم انگل، سبزیجات نشسته، گوشت پخته نشده مرغ، گوسفندو یا گاو و در کل در اثر بلعیدن تخم انگل حیوان آلوده می شود و این آلودگی می تواند به انسان منتقل شود.

خواندن 2571 بار آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 04 آذر 1392 13:17
مدیر سایت

Aliquam erat volutpat. Proin euismod laoreet feugiat. In pharetra nulla ut ipsum sodales non tempus quam condimentum. Duis consequat sollicitudin sapien, sit amet ultricies est elementum ac. Aliquam erat volutpat. Phasellus in mollis augue.

وب سایت: www.youjoomla.com

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729516
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3055
3546
10247
688189
98517
66004
729516

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت