انفلوانزای خوکی

دوشنبه, 04 آذر 1392 13:16 نوشته شده توسط 

انفلوانزای خوکی
رکود اقتصادی کنونی ضررهای فراوانی به بسیاری از کشورها وارد کرده است اما بیماری آنفلوانزای خوکی موجب مرگ و میر و بدنبال آن ایجاد تنش بر پیکره اقتصاد جهانی شده است.
آنفلوانزای خوکی با نام علمی Swine Influenza (SI) یک بیماری ویروسی از خانواده ارتومیکزوویریده است برخی از ویروسهای این خانواده در انسان نیز سبب ایجاد بیماری آنفلوانزاهایی همانند آنفلوانزای اسب، آنفلوانزای پرندگان و آنفلوانزای خوک می کنند. ویروس ارتومیکزوویریده به سه تیپ A، B و C تقسیم می شود که بیشتر تیپ A و درصد کمی تیپ B در ایجاد بیماری آنفلوانزای خوکی موثر است. این ویروس دارای تحت تیپ هایی است که با علامت H (هموگلوتین) و N (نورامیداز) شناخته می شود که شاید برای همگان تحت تیپ H5N7 که عامل بیماری آنفلوانزای پرندگان است شناخته شده تر باشد. هر کدام از این تحت تیپ ها میزبان اختصاصی خود را دارند بطور مثال: تحت تیپ آنفلوانزای پرندگان با تحت تیپ آنفلوانزای خوکی و تحت تیپ آنفلوانزای اسبی متفاوت است اما هر کدام از این تحت تیپ ها می تواند میزبانهای واسط دیگری داشته باشند که مهمترین مسئله در مورد آنفلوانزای خوکی این است که این تحت تیپ ویروس، قابلیت انتقال به پرندگان و از آن طریق قابلیت گسترش به سایر نقاط دنیا را دارد. از مهمترین ویژگیهای ویروس آنفلوانزای خوکی، بالا بودن میزان ابتلا و پایین بودن مقدار مرگ مبتلایان است اما این ویروس قابل انتقال به انسان است و از طریق انسان به انسان نیز قابل انتقال می باشد این موضوع سبب نگرانی دامپزشکان، سازمان بهداشت جهانی و مسئولان بهداشت و درمان سراسر دنیا شده است.
نخستین گزارش همه گیری آنفلوانزای خوکی به سال 1918 تا 1920 امریکا بر می گردد که حدود 20 میلیون نفر مبتلا به بیماری شدند، بیماری آنفلوانزای خوکی SI بصورت نرمال در فصل زمستان در اروپا، امریکا شمالی، افریقا جنوبی، کنیا، هند، چین، هنگ کنگ، ژاپن و سنگاپور دیده می شود با این وجود در ماه مارس امسال که همزمان با شروع شدن فصل بهار بود این بیماری دیده شد و متاسفانه گزارشاتی مبنی بر ابتلا و مرگ انسان شنیده شده است.
آنفلوانزای خوکی در گله های خوک در زمان بروز موجب ایجاد بیماری همگانی در گله می شود و بیشتر خوکهای جوان مبتلا می شوند. علایم اولیه در خوک شامل تب، بی اشتهای، کاهش وزن، عدم فعالیت، بخاک افتادن، و متعاقب آن علائم تنفسی شروع می شود نشانه های بالینی عوارض تنفسی شامل: تشدید سرفه، عطسه، تنفس شکمی، ترشح از چشم و بینی است در کالبدگشایی خوکهای مبتلا مجاری تنفسی پر خون است و ترشحات مخاطی دیده می شود ریه ها باز (Atelectasis) است و در لوبهای کاردیاک و اپیکال ریه هوا مشاهده می شود گره های لنفاوی واقع در قسمت مدیاستین ریه نیز افزایش حجم می دهند.
در انسان نشانهای بالینی در ظاهر مشابه آنفلوانزای انسانی است و شامل: تب، سرفه، زخم گلو، درد بدن، سردرد، احساس سرما و کوفتگی است. تعداد اندکی از مبتلایان عوارض اسهال و تهوع دارند. در مراحل بعدی آبریزش از بینی و عدم اشتها مشاهده می شود.
انتقال بیماری از طریق تماس مستقیم انجام می شود پرندگان نیز می توانند در انتقال ویروس نقش آفرینی کنند ولی خوشبختانه ذرات ویروس قدرت گسترش درهوا با مسافتهای طولانی را ندارد. ویروس آنفلوانزای خوکی نسبت به سرما مقاوم ولی در اثر گرما از بین می رود.
نکات لازم جهت پیشگیری از بیماری:
1- شستشوی مرتب دست با صابون.
2- در مناطق آلوده بعد از دست زدن به چشم و بینی حتما دستها شسته شود.
3- سرفه در دستمال صورت گیرد و اگر در دست سرفه کردید دست را بشوئید.
4- عدم مسافرت به مناطق آلوده تا گسترش بیماری تحت کنترل در آید
5- افراد شاغل در صنایع دامداری و بسته بندی گوشت از ماسک و دستکش استفاده کنند.
6- رعایت کامل نکات بهداشتی در هنگام برخورد با افرادی که از مناطق آلوده می آیند و یا بیمار می باشند

خواندن 2260 بار آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 04 آذر 1392 13:16
مدیر سایت

Aliquam erat volutpat. Proin euismod laoreet feugiat. In pharetra nulla ut ipsum sodales non tempus quam condimentum. Duis consequat sollicitudin sapien, sit amet ultricies est elementum ac. Aliquam erat volutpat. Phasellus in mollis augue.

وب سایت: www.youjoomla.com

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729461
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3000
3546
10192
688189
98462
66004
729461

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت