چاقی دلایل و بیماریها متعاقب آن

چهارشنبه, 14 آبان 1393 14:48 نوشته شده توسط 

 

چاقی یکی از معضلات دنیای امروزی است سوال که دوستداران حیوانات می پرسند این است، آیا این چاقی بدلیل پرخوری حیوان است؟ یا عدم فعالیت بدنی سبب چاقی می شود؟ در ادامه مطالب شما را با دلایل چاقی آشنا می کنم
علتهای چاقی:
1-پرخوری: سگ ها و گربه ها حیوانات تک معده ای هستند این حیوانات بعد از بلوغ جسمانی عادت دارند غذای خود را در یک وعده بخورند. تصور اینکه سگ و گربه همانند انسان از سه وعده غذای روزانه باید استفاده کند کاملا غلط است. اگر حیوانی پیش از نیاز بدن (متابولیسم طبیعی بدن) غذا مصرف کند، اضافه غذای مصرفی به شکل چربی در سلولها ذخیره می شوند و سبب افزایش وزن حیوان خواهند شد مکانیسم بدن بصورتی است که میزا ن اشتها، بر اساس وزن بدن مشخص تعیین می شود. چربیهای که در سلولها انباشته شده اند سبب آزاد شدن ماده ای می شوند که محرک اشتها است بنابراین صاحب دام نخواسته و ندانسته حیوان خود را مبتلا به پرخوری می کند و زمانی به خود می آید که حیوانش بیش از اندازه اضافه وززن پیدا کرده است.
2-عدم تحرک و فعالیت بدنی: یکی از شیوه های مناسب برای سوختن مواد مازاد بدن ورزش کردن و بقولی فعالیت بدنی است این فعالیت سبب سوزاندن چربیها شده و وزن بدن را متعادل می کند.
3-پرکاری غده تیروئید: افزایش فعالیت تیروئید سبب افزایش اشتها می شود و بدنبال آن چاقی را بهمراه خواهد داشت
4-افزایش هورمونهای آدرنال: کوتیزول یکی از هورمونهای است که سبب تحریک اشتها می شود.
5-دیابت: دیابت سبب تغییر روند تولید گلیکوژنز می شود و بدنبال آن افزایش ساخت و ساز چربی در بدن ایجاد می شود.
البته عوامل دیگری هم وجود دارند که تخصصی تر هستند و از حوصله شما خواننده گرامی خارج است. مشاهده کردیم که بیماری نیز می تواند از علتهای چاق شدن باشد بنابراین مراقبت و تحت نظر بودن هر حیوان توسط دامپزشک خود موجب می شود تا دامپزشک با داشتن وزن حیوان در دوره های زمانی کوتاه مدت از میزان سلامت حیوان با خبر شود.
اما سوال دیگر این است که آیا چاقی سبب بیماری نیز می شود؟ بله درست است خود چاقی سبب پیدایش بیماریهای های مانند: دیابت، مشکلات تیروئید، مشکلات غده آدرنال، استرس، مشکلات استخوانی، مشکلات مفصلی، مشکلات رباطها، مشکلات کبدی و مشکلات قلبی می شود. مشاهده می کنید لیست بیماریهای که حیوانات چاق می توانند در معرض ابتلا به آن باشند بسیار زیاد است و بسیاری از بیماریهای دیگر نیز در این لیست قرار می گیرند که باز بدلیل تخصصی بودن در این نوشته خارج قرار ندادیم مانند بیمارییهای خود ایمن، برخی سرطانها، بیماریهای پوست و ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خواندن 1407 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729512
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3051
3546
10243
688189
98513
66004
729512

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت