دکتر ذاکریان

دکتر ذاکریان

squamous cell carcinoma in pet mouth

سه شنبه, 22 اسفند 1396 12:20

squamous cell carcinoma in pet mouth
از تومورهای بدخیم است که بافت سنگفرشی دهان سگ و گربه را درگیر می کند. تومور بیشتر فک بالای حیوانات را درگیر می کند و بترتیب بخش قدامی دهان، لثه، زبان و لوزها درگیر می شوند.
تومور s.c.c که روی زبان زده می شود قدرت متاستاز بیشتری داشته و گره های لنفاوی را درگیر می کند.
علت ایجادs.c.c دقیق مشخص نشده اما در گربه گفته شده است لیس زدن گربه ها برای تمیز کردن بدن می تواند سبب این بیماری شود.
نشانه های بیماری شامل؛ مشکل در بلعیدن و خوردن غذا، بوی بد دهان، خونریزی از دهان، لغ و افتادن دندان، کاهش وزن و تورم در دهان است.
درمان بیماری اگر تومور کوچک باشد باید کریو سرجری( جراحی با انجماد کردن) انجام شود و در صورت وسعت باید کل بافت آسیب دیده برداشت شود. اشعه درمانی برای حیوانات آلوده توصیه می شود
نویسنده: دکتر مجید ذاکریان( بورد تخصصی بیماریهای داخلی دام کوچک)

چاقی دلایل و بیماریها متعاقب آن

چهارشنبه, 14 آبان 1393 14:48

 

چاقی یکی از معضلات دنیای امروزی است سوال که دوستداران حیوانات می پرسند این است، آیا این چاقی بدلیل پرخوری حیوان است؟ یا عدم فعالیت بدنی سبب چاقی می شود؟ در ادامه مطالب شما را با دلایل چاقی آشنا می کنم
علتهای چاقی:
1-پرخوری: سگ ها و گربه ها حیوانات تک معده ای هستند این حیوانات بعد از بلوغ جسمانی عادت دارند غذای خود را در یک وعده بخورند. تصور اینکه سگ و گربه همانند انسان از سه وعده غذای روزانه باید استفاده کند کاملا غلط است. اگر حیوانی پیش از نیاز بدن (متابولیسم طبیعی بدن) غذا مصرف کند، اضافه غذای مصرفی به شکل چربی در سلولها ذخیره می شوند و سبب افزایش وزن حیوان خواهند شد مکانیسم بدن بصورتی است که میزا ن اشتها، بر اساس وزن بدن مشخص تعیین می شود. چربیهای که در سلولها انباشته شده اند سبب آزاد شدن ماده ای می شوند که محرک اشتها است بنابراین صاحب دام نخواسته و ندانسته حیوان خود را مبتلا به پرخوری می کند و زمانی به خود می آید که حیوانش بیش از اندازه اضافه وززن پیدا کرده است.
2-عدم تحرک و فعالیت بدنی: یکی از شیوه های مناسب برای سوختن مواد مازاد بدن ورزش کردن و بقولی فعالیت بدنی است این فعالیت سبب سوزاندن چربیها شده و وزن بدن را متعادل می کند.
3-پرکاری غده تیروئید: افزایش فعالیت تیروئید سبب افزایش اشتها می شود و بدنبال آن چاقی را بهمراه خواهد داشت
4-افزایش هورمونهای آدرنال: کوتیزول یکی از هورمونهای است که سبب تحریک اشتها می شود.
5-دیابت: دیابت سبب تغییر روند تولید گلیکوژنز می شود و بدنبال آن افزایش ساخت و ساز چربی در بدن ایجاد می شود.
البته عوامل دیگری هم وجود دارند که تخصصی تر هستند و از حوصله شما خواننده گرامی خارج است. مشاهده کردیم که بیماری نیز می تواند از علتهای چاق شدن باشد بنابراین مراقبت و تحت نظر بودن هر حیوان توسط دامپزشک خود موجب می شود تا دامپزشک با داشتن وزن حیوان در دوره های زمانی کوتاه مدت از میزان سلامت حیوان با خبر شود.
اما سوال دیگر این است که آیا چاقی سبب بیماری نیز می شود؟ بله درست است خود چاقی سبب پیدایش بیماریهای های مانند: دیابت، مشکلات تیروئید، مشکلات غده آدرنال، استرس، مشکلات استخوانی، مشکلات مفصلی، مشکلات رباطها، مشکلات کبدی و مشکلات قلبی می شود. مشاهده می کنید لیست بیماریهای که حیوانات چاق می توانند در معرض ابتلا به آن باشند بسیار زیاد است و بسیاری از بیماریهای دیگر نیز در این لیست قرار می گیرند که باز بدلیل تخصصی بودن در این نوشته خارج قرار ندادیم مانند بیمارییهای خود ایمن، برخی سرطانها، بیماریهای پوست و ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قرن حاضر، قرن پیشرفت و نگاهى تخصصى به موضوعات است، در اين مسير، کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان اقدامات اساسى خود  برای پيشگيرى، تشخیص و درمان تخصصی بیماریها را آغاز نموده است. پس از همكارى  دکتر ماسوله (متخصص تصوير بردارى تشخيصى)، و  دکتر سمیعی (متخصص جراحى)، مفتخريم اعلام نماييم كه از اين پس تفسير نتایج آزمايشات بيوشيمى و هماتولوژى بعمل آمده در کلینیک دامپزشكى دكتر ذاكريان، توسط دکتر صافی ( متخصص كلينيكال پاتولوژى و موسس آزمایشگاه تخصصی دامپزشكى سانترال) انجام خواهد پذيرفت. بدیهی است همكارى اين دو مركز در انجام و تفسیر دقیق نتایج آزمایشات، گامی دقیق و هوشمندانه در تشخیص دقیق بیماری ها خواهد داشت. 

 

 شكى نيست كه اين نگرش و روش جديد در بهره مندى از همكارى گروه هاى تخصصى، کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان را بيش از پيش در نيل به اين هدف، كه  ارائه خدمات منطبق بر آخرين استاندارد هاى علمى در جهان مترقى مى باشد، يارى خواهد نمود

 

 

 

 

کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ها

 

ستون فقرات حیوانات از مهره هایی تشکیل شده است و فواصل بین مهره ها از ماده ژلاتینی پر شده است هرگاه این ماده ژلاتینی رو به سفت شدن رود سبب ایجاد بیماری می شود تحت عنوان کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره یا دیسک بین مهره ای. مهره ها از لحاظ آناتومیک به بخش گردنی، سینه ای، پشتی یا کمری و خاجی یا دمی تقسیم می شوند. دیسک می تواند در هرکدام از این نقاط ایجاد شود. داخل مهره ها نخاع رد شده است کار نخاع عصب رسانی به نقاط مختلف بدن است حال فرض کنید دیسک در بین مهره  اول و دوم گردنی ایجاد شود چون در ابتدای مسیر عصب رسانی نخاع اختلال ایجاد شده است تظاهرات بالینی شدید و یا به زبان ساده حیوان کاملا فعالیت حرکتی بدنش مختل شده و می تواند سبب مرگ حیوان شود و اگر این دیسک در بین مهره هایی خاجی تشکیل شود در بیشتر موارد هیچ عارضه ای در حیوان مشاهده نمی شود.


 

دیسک بین مهره ای به دو نوع تیپ یک و تیپ دو تقسیم می شود در نوع تیپ دو عوارض بالینی کمتر مشاهده می شود و تیپ یک بدترین نوع دیسک بین مهره ای است و عموما مهره های گردن را درگیر می کند.

 

اما چه فرایندی کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ها را ایجاد می کند: منیراله شدن دیسک بین مهر ه ها فرایند پاتولوژیک است که طی ماهها یا سالها در بدن ایجاد می شود در طی این فرایند برخی مواد و بیشتر کلسیم بر روی ماده ژلاتینی نفوذ کرده و تغییراتی در این ماده ژلاتینی و سفت شدن آن ایجاد می شود. زمانی صاحب دام، ایجاد این تغییرات را متوجه می شود که حیوان علائم بالینی  نشان می دهد. اما در ایجاد دیسک بین مهر ها: نژاد( داشهوند، بیگل، باست هوند، و شیتزو)، جنب و جوش بیش از حد، حرکات ناگهانی که سبب جابجای ماده ژلاتینی بین مهره شود، ضربه، تغذیه نامناسب بخصوص با غذای خانگی و برخی بیماریها دخالت دارد البته خودم مشاهداتی از کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ها در سگهای پیکینیز نموده ام ولی در این مورد کار تحقیقاتی که بتوان بر مبنای آن استناد علمی نمود نشده و من هم انجام نداده ام.

 

نشانهای دیسک بین مهرهای شامل: بی حالی و کاهش فعالیت روزمره، درد در پشت و نقاط مختلف بدن، رفتارهای حاوی اضطراب، اسپاسم عضلانی در ناحیه گردن و ماهیچه ها، کاهش اشتها، فلجی و از دست دادن کنترل دفع ادرا و مدفوع است.

 

نکته مهم و قابل تفکر در مورد کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ای این است که این دیسک نمی تواند در اثر ناخن گرفتن، تخلیه کیسه های مقعدای یا تزریق ایجاد شود. بارها مشاهده شده است صاحبان حیوان شکایت از ایجاد شدن دیسک بعد از معاینات بالینی و تزریقات می نمایند. همانطور که در ابتدا توضیح دادم در روند ایجاد دیسک تا نشان علایم حداقل یک سال زمان لازم است.

 

جهت تشخیص دیسک بین مهره ای در ابتدا معاینات سیستم عصبی و بدنبال آن گرفتن عکس رادیوگرافی لازم است اما در کتابهای معتبر علمی نیز اشاره و تاکید شده است برخی از دیسک ها ممکن است توسط رادیوگرافی دیده نشوند و دلیل آن عدم فوکس اشعه بر روی موضع است روش های دقیق دیگر تشخیص ام آر آی، سیتی اسکن و میلوگرافی می باشد.

 

درمان کلسیفیکه شدن دیسک بین مهره ای به سه روش 1- درمان حمایتی. 2- فیزیوترابی. 3- جراحی است.

 

روند درمان حمایتی استفاده از دارو هم داروهای ضد درد و هم داروی ضد التهاب است این درمان ممکن است تا شش هفته زمان ببرد اما در موارد شدید و یا جابجای دیسک درمان داروی بهبودی ایجاد نمی شود و باید از روش فیزیوتراپی و جراحی استفاده کرد.

 

روش فیزیوتراپی روش نوین در علم دامپزشکی ایران است و مشاهدات انجام شده توسط اینجانب درمان قابل قبول بوده است اما جامعه آماری من به اندازه ای نیست که روش فیزیوتراپی را بتوانم روشی مناسب جهت انجام ندادن جراحی  توصیف نمایم.

 

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729478
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3017
3546
10209
688189
98479
66004
729478

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت