انجام سونوگرافی و رادیولوژی توسط جدیدترین و کامل ترین دستگاه توسط استاد برجسته و متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

slide50
slide51
slide52
slide53

نوشته شده توسط دکتر ذاکریان دسته: Latest
پرینت

Gastric Dilation and Volvulus


 به اتساع و چرخش معده به اختصار GDV می گویند در این بیماری موقعیت معده در داخل بدن حیوان تغییر می کند و در جای نامناسب قرار می گیرد، فشار هوا در داخل معده زیاد شده و معده متسع  شده و حیوان به فاز شوک می رود.
این بیماری در گربه ها نادر است.
سگهای نژاد بزرگ با سینه عمیق و باریک( گریت دین، سنت برنارد، ایریش سیتر) سگهای بالای ۷ سال، حیواناتی که دفعات کم و حجم بالای غذا در روز می خورند، ورزش بعد از غذا خوردن، در هوا پریدن و غذا خوردن خطر بیماری اتساع و چرخش معده GDV را زیاد می کند.
بزاق داخل دهان طی فعل و انفعالاتی در داخل معده از تولید دی اکسید کربن جلوگیری می کند با GDV بزاق داخل معده نشده تولید دی اکسید کربن افزایش یافته و موجب تولید گاز و اتساع معده می شود.
اتساع و چرخش معده سبب انسداد رگهای طحال شده طحال بزرگ شده و خون کمتری وارد سیستم گردش خون بدن شده و حیوان به فاز شوک می رود.
علایم بالینی شامل اتساع در ناحیه شکم،  حالت تهوع بدون حضور محتویاتی در آن،  افزایش ترشح بزاق، ضعف و درد در شکم است در ضربه زدن به ناحیه معده صدای طبل  مانند شنیده می شود و حیوان در حالت شوک است.
تشخیص بیماری بر اساس تاریخچه بیماری ، معاینه بالینی و  رادیو گرافی است.
کمک اولیه به بیمار تا قبل از رسیدن به دامپزشک: حیوان را از پشت به زمین خوابانده و در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت حیوان را چند بار بچرخانید. بر روی شکم حیوان در ناحیه اتساع یافته  با انگشت خود ضربه بزنید جای که صدای طبل مانند را می شنوید با یک سر سوزن سوراخ کنید تا گازهای معده تخلیه شود. حیوان بعد از مراجعه به دامپزشک تحت درمان قرار گرفته و بعد از مناسب شدن علایم حیاتی تحت جراحی قرار می گیرد.
نویسنده: دکتر مجید ذاکریان( بورد تخصصی بیماریهای داخلی دامهای کوچک)
@mjzakerian

ورود شما را به سایت تخصصی کلینیک دامپزشکی دکتر ذاکریان ویژه حیوانات خانگی تبریک می گویم.

کلینیک تخصصی دامپزشکی دکتر ذاکریان با پشتوانه علمی پژوهشی دکتر مجید ذاکریان تاسیس شد این مجموعه با همکاری اساتید مجرب و محققان برجسته کشوری تلاش نموده است فضای مناسب با استاندارهای بالای جامعه جهانی دامپزشکی دامهای کوچک فراهم نماید. اساس کار بر پایه معاینه دقیق، تشخیص و درمان بیماری با جدیدترین متد روز دنیا است. دامپزشکانی در درمان خود موفق هستند که علاوه بر داشتن دانش روز دنیا تجربه درمانی و سوابق علمی درخشان داشته باشند بدین جهت دکتر ذاکریان زمان دانشجوی  در سال 1377 با حضور در کلینیک دامپزشکی دکتر مرادی اقدام به یادگیری و کسب تجربه های درمانی نمود و بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه با نگارش صدها عنوان مقالات علمی در نشریات معتبر و کنگره های علمی جایگاه مناسب علمی خود را حفظ نمود ایشان با همکاری دو نفر از همکاران اقدام به تاسیس پلی کلینیک دامپزشکی در سال 1382 نموداند و از آنجا که بیشتر علاقه به کارهای پژوهشی و درمانی داشتند در بهمن ماه 1384 از پلی کلینیک جدا و به تاسیس کلینیک دامپزشکی اختصاصی حیوانات کوچک پرداختند. ایشان ضمن فعالیت درمانی به همکاری با روزنامه اطلاعات به مدت یک سال پرداختند در این مدت ستون ویژه ایشان در قسمت ضمیمه روزنامه اطلاعات از طرفداران زیادی برخوردار بود در سال 1386 با دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری هیات تحریریه شامل استادان برجسته دانشگاهی به راه اندازی دوفصلنامه مشاور دامپزشک اقدام نمودند. این نشریه در حال حاضر یکی از نشریان محبوب علاقمند به حیوانات خانگی است. در بخش درمانی کلینیک با بیش از دهها هزار مورد درمان و هزاران مورد جراحی و مقاله کردن بسیاری از درمانها و جراحیها جایگاه رفیعی در زمینه درمان و علمی کسب نموده اند.

  • Popular
  • Latest
  • Comments
  • Tags

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729529
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3068
3546
10260
688189
98530
66004
729529

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت