مدیر سایت

مدیر سایت

Aliquam erat volutpat. Proin euismod laoreet feugiat. In pharetra nulla ut ipsum sodales non tempus quam condimentum. Duis consequat sollicitudin sapien, sit amet ultricies est elementum ac. Aliquam erat volutpat. Phasellus in mollis augue.

آدرس وب سایت: http://www.youjoomla.com

سوالات متداول

دوشنبه, 04 آذر 1392 13:15

در این بخش، شما میتوانید در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح نمایید و از طریق بازدیدکنندگان و مدیر وب سایت جوابهای خود را دریافت نمایید .

انفلوانزای خوکی

دوشنبه, 04 آذر 1392 13:16

انفلوانزای خوکی
رکود اقتصادی کنونی ضررهای فراوانی به بسیاری از کشورها وارد کرده است اما بیماری آنفلوانزای خوکی موجب مرگ و میر و بدنبال آن ایجاد تنش بر پیکره اقتصاد جهانی شده است.
آنفلوانزای خوکی با نام علمی Swine Influenza (SI) یک بیماری ویروسی از خانواده ارتومیکزوویریده است برخی از ویروسهای این خانواده در انسان نیز سبب ایجاد بیماری آنفلوانزاهایی همانند آنفلوانزای اسب، آنفلوانزای پرندگان و آنفلوانزای خوک می کنند. ویروس ارتومیکزوویریده به سه تیپ A، B و C تقسیم می شود که بیشتر تیپ A و درصد کمی تیپ B در ایجاد بیماری آنفلوانزای خوکی موثر است. این ویروس دارای تحت تیپ هایی است که با علامت H (هموگلوتین) و N (نورامیداز) شناخته می شود که شاید برای همگان تحت تیپ H5N7 که عامل بیماری آنفلوانزای پرندگان است شناخته شده تر باشد. هر کدام از این تحت تیپ ها میزبان اختصاصی خود را دارند بطور مثال: تحت تیپ آنفلوانزای پرندگان با تحت تیپ آنفلوانزای خوکی و تحت تیپ آنفلوانزای اسبی متفاوت است اما هر کدام از این تحت تیپ ها می تواند میزبانهای واسط دیگری داشته باشند که مهمترین مسئله در مورد آنفلوانزای خوکی این است که این تحت تیپ ویروس، قابلیت انتقال به پرندگان و از آن طریق قابلیت گسترش به سایر نقاط دنیا را دارد. از مهمترین ویژگیهای ویروس آنفلوانزای خوکی، بالا بودن میزان ابتلا و پایین بودن مقدار مرگ مبتلایان است اما این ویروس قابل انتقال به انسان است و از طریق انسان به انسان نیز قابل انتقال می باشد این موضوع سبب نگرانی دامپزشکان، سازمان بهداشت جهانی و مسئولان بهداشت و درمان سراسر دنیا شده است.
نخستین گزارش همه گیری آنفلوانزای خوکی به سال 1918 تا 1920 امریکا بر می گردد که حدود 20 میلیون نفر مبتلا به بیماری شدند، بیماری آنفلوانزای خوکی SI بصورت نرمال در فصل زمستان در اروپا، امریکا شمالی، افریقا جنوبی، کنیا، هند، چین، هنگ کنگ، ژاپن و سنگاپور دیده می شود با این وجود در ماه مارس امسال که همزمان با شروع شدن فصل بهار بود این بیماری دیده شد و متاسفانه گزارشاتی مبنی بر ابتلا و مرگ انسان شنیده شده است.
آنفلوانزای خوکی در گله های خوک در زمان بروز موجب ایجاد بیماری همگانی در گله می شود و بیشتر خوکهای جوان مبتلا می شوند. علایم اولیه در خوک شامل تب، بی اشتهای، کاهش وزن، عدم فعالیت، بخاک افتادن، و متعاقب آن علائم تنفسی شروع می شود نشانه های بالینی عوارض تنفسی شامل: تشدید سرفه، عطسه، تنفس شکمی، ترشح از چشم و بینی است در کالبدگشایی خوکهای مبتلا مجاری تنفسی پر خون است و ترشحات مخاطی دیده می شود ریه ها باز (Atelectasis) است و در لوبهای کاردیاک و اپیکال ریه هوا مشاهده می شود گره های لنفاوی واقع در قسمت مدیاستین ریه نیز افزایش حجم می دهند.
در انسان نشانهای بالینی در ظاهر مشابه آنفلوانزای انسانی است و شامل: تب، سرفه، زخم گلو، درد بدن، سردرد، احساس سرما و کوفتگی است. تعداد اندکی از مبتلایان عوارض اسهال و تهوع دارند. در مراحل بعدی آبریزش از بینی و عدم اشتها مشاهده می شود.
انتقال بیماری از طریق تماس مستقیم انجام می شود پرندگان نیز می توانند در انتقال ویروس نقش آفرینی کنند ولی خوشبختانه ذرات ویروس قدرت گسترش درهوا با مسافتهای طولانی را ندارد. ویروس آنفلوانزای خوکی نسبت به سرما مقاوم ولی در اثر گرما از بین می رود.
نکات لازم جهت پیشگیری از بیماری:
1- شستشوی مرتب دست با صابون.
2- در مناطق آلوده بعد از دست زدن به چشم و بینی حتما دستها شسته شود.
3- سرفه در دستمال صورت گیرد و اگر در دست سرفه کردید دست را بشوئید.
4- عدم مسافرت به مناطق آلوده تا گسترش بیماری تحت کنترل در آید
5- افراد شاغل در صنایع دامداری و بسته بندی گوشت از ماسک و دستکش استفاده کنند.
6- رعایت کامل نکات بهداشتی در هنگام برخورد با افرادی که از مناطق آلوده می آیند و یا بیمار می باشند

ویروس رابدو ویریده

دوشنبه, 04 آذر 1392 13:16

عامل بیماری هاری ویروسی از خانواده رابدو ویریده می باشد. این ویروس در  حیواناتی مانند: سگسانان، گربه، اسب، پریماتها(میمون)، جوندگان، ....  از جمله در انسان می تواند ایجاد بیماری کند. ویروس از بزاق حیوان بیمار که حیوان یا انسان را گاز گرفته است به فرد سالم منتقل می شود و ویروس در عضلات به سمت اعصاب انتهای می رود و شروع به تکثیر می نماید، هچنین بیماری می تواند از طریق زخمی که در تماس با بزاق حیوان هار قرار گرفته است ایجاد بیماری کند.
بیماری به دو شکل خود را نشان می دهد 1- هاری خشمگین 2- هاری ساکت(فلجی).
نشانهای بالینی بیماری در ابتدا بصورت تغییر رفتار حیوان  می باشد، در مرحله بعدی حیوان زوزه می کشد و حالت درندگی به خود می گیرد، مردمک چشم باز می شود، از دهان حیوان بزاق زیاد ترشح می شود، دبا پیشرفت بیماری حلق فلج می شود و صدای زوزه حیوان تغییر می کند، انسان مبتلا به بیماری هاری بدلیل فلجی حلق و درد بسیار زیاد در حلق از آب می ترسد اما  از علایم بیمار بودن سگ نیست.

کیست هیداتید

دوشنبه, 04 آذر 1392 13:17

کیست هیداتید
کیست هیداتید انگلی با میزبانهای و اسط بسیار بسیاری از مردم کشور ما حاضر نیستند با حیوانات تماس داشته باشند تا بدین گونه خود را در برابر بسیاری از بیماریها از جمله بیماریهای انگلی محفوظ دارند، یکی از این بیماریهای انگلی کیست هیداتید است که هر ساله در رسانه ها خبر از جدا کردن کیست چند کیلویی از بدن بیمار شنیده و خوانده می شود عامل بیماری کیست هیداتید انگلی از خانواده سستودها به نام اکینوکوکوس است. میزبان اصلی اکینوکوکوس گوشتخواران بخصوص سگ است و میزبانهای واسط آن گوسفند، گاو، اسب، شتر، خوک و انسان می باشد. انگل بالغ در روده بزرگ سگ می تواند زندگی کند، اکینوکوکوس سه بندی است و به مخاطات روده می چسبد بند آخر اکینوکوکوس حاوی صدها لارو و تخم است که این بند در داخل روده سگ باز میشود و لارو و تخم انگل توسط مدفوع دفع می شود و این لاروها قابل انتقال به انسان و دیگر حیوانات می باشند. گوسفند با خوردن مدفوع آلوده به انگل اکینوکوکوس آلوده می شود و این آلودگی حتی می تواند سبب مرگ گوسفند شود. انسان از طریق بلع تخم انگل آلوده می شود، بلع می تواند در اثر خوردن سبزی آلوده به تخم انگل، تماس با اعماء و احشایی حیوان آلوده( گوسفند ) و یا تماس با سگ آلوده باشد.  لارو انگل از طریق بلع وارد روده انسان می شود و سپس از طریق خون به دیگر نقاط بدن منتقل و سبب ایجاد کیست در نقاط مختلف بدن می شود. کیست اکینوکوکوس در مو، ناخن و دندانها ایجاد نمی شود. کیست بیشتر بر روی کبد و ریه ها ایجاد می شود ولی در نقاط دیگر بدن مانند مغز، زیر پوست و بر روی سایر ارگانهای بدن ایجاد می شود. کیست هیداتید از سه لایه تشکیل می شود و داخل آن حاوی مقدار زیادی مایع است این مایه می تواند به چند لیتر برسد. انسان مبتلا به کیست هیداتید می تواند سالیان سال بدون داشتن عوارضی زندگی کند و تنها در زمان جراحی یا رادیوگرافی از بدن، متوجه شود که آلوده است. عوارض بیماری به ارگان درگیر شده مربوط می شود در صورتی که کیست در ریه ها ایجاد شده باشد سرفه های خشک با خلط خونین همراه است. 70% کیستها بر روی کبد تشکیل می شوند. شمال افریقا، استرالیا، و کشورهای حاشیه مدیترانه از نقاط بومی کیست هیداتید می باشند. در ایران هم بیماری بیشتر در مناطق روستای گزارش شده است. در انسان تنها روش درمان جراحی است که با استفاده از سرما کیست را منجمد و از بدن خارج می کنند زیرا باز شدن و یا ترکیدن کیست سبب ایجاد شوک انافیلاکتیک در انسان می شود.
نکات بهداشتی جهت پیشگیری از کیست هیداتید:1-    در هنگام ذبع حیوان در صورت آلوده بودن لاشه آن را معدوم نمایید.2-    از دادن اعماء حیوان ذبع شده به سگها خودداری نمایید ( متاسفانه خوراندن اعماء در میان روستاییان و عشایر متداول است ).3-    سبزیهای مصرفی خود را با مایع ظرفشویی و یا مواد ضد غفونی کننده تمیز نمائید.4-    در صورتی که به حیوانات ولگرد غذا می دهید و یا نوازش می کنید حتما دست خود را با آب و صابون بشوئید.5-    حیوان خانگی خود را جهت درمان انگلی به نزدیکترین دامپزشکی محل اقامت خود ببرید ( با درمان انگلی به راحتی می توان از ایجاد بیماری پیشگیری کرد ).

انگل داخلی

دوشنبه, 04 آذر 1392 13:17

 انگل داخلی:
به انگلی گفته می شود که در داخل بدن میزبان شروع به رشد می کند و از مواد غذایی میزبان جهت رشد و تکثیر خود استفاده می کند. این انگلها می توانند سالها بدون هیچ عوارضی در بدن میزبان به زندگی خود ادامه دهند و یا موجب عوارضی همانند: لاغری، خون ریزی در معده و روده، تهوع، استفراغ بهمراه خود انگل، کوری و در نهایت مرگ میزبان خود شوند.
انگلهای داخلی به زیر سلسله پریاختگان و تک یاختگان تقسیم می شوند.
زیر سلسله پریاختگان: شامل کرمهای پهن و کرمهای گرد است. کرمهای پهن شامل ترماتودها و سستودها است.
ترماتودها: در این گروه می توان فاسیولا و شیستوزوما را نام برد. فاسیولا میزبان آن بیشتر نشخوارکنندگان اهلی و وحشی است آلودگی در کبد گوسفند و گاو دیده می شود، انسان از طریق خوردن سبزی و آب، آلوده می شود. از علائم ابتلا به این بیماری در انسان نشانهای زردی است.
 شیستوزوما  از دیگر انگلهای این گروه است. این انگل چرخه زندگی طولانی دارد در محیط سرکر ( یکی از مراحل زندگی و تولید مثل انگل ) از طریق پوست و یا خوردن آب آلوده وارد بدن میزبان خود می شود. انسان میزبان اصلی شیستوزوما نمی باشد و بیشتر موارد ابتلا انسان از طریق پای برهنه در شالیزار می باشد.
سستودها: دیپلیدیوم، تنیاها و اکی نوکوکوس ها ( عامل کیست هیداتیک ) در این گروه قرار می گیرند. تنیا سبب آلودگی گوسفند، گاو، سگ و گربه و حتی انسان می شود، این انگل کرم کدو  نیز نامیده می شود. اکی نوکوکوس در روده باریک سگ و سگ سانان، روباه، جوندگان و گربه سانان می تواند زندگی کند در انسان اکی نوکوکوس سبب کیست هیداتیک می شود. در انتها یاد آور  می شوم درمانهای به موقع انگلی از بروز هر گونه بیماری در حیوانات و در نهایت انسان جلوگیری می کند. 


نماتودها یا کرمهای گرد:
از انگلهای بسیار شایع این گروه می توان Toxacara Canis و Toxacara Cati را نام برد، انتقال این انگلها به سگها و گربه ها در دوران جنینی از طریق بند ناف و در زمان تولگی از شیر و یا از طریق خوردن تخم به توله انتقال می یابد.
علایم بالینی شامل: لاغری، بی اشتهایی، کدرت و ژولیدگی موها، گاستروآنتریت، اتساع شکم، تهوع، اسهال،کم خونی، درد شکم و گاهی علایم عصبی دیده می شود.
انتقال توکساکارا از طریق خوردن خاک آلوده به تخم انگل، سبزیجات نشسته، گوشت پخته نشده مرغ، گوسفندو یا گاو و در کل در اثر بلعیدن تخم انگل حیوان آلوده می شود و این آلودگی می تواند به انسان منتقل شود.

نظر سنجی

از مقالات موجود در سایت رضایت دارید ؟

729592
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3131
3546
10323
688189
98593
66004
729592

آی‌پی شما: 54.80.123.20
آمار بازدیدکنندگان وب سایت